Connectors > Phoenix-Contact-1831359
Phoenix Contact 1831359
| Part Number: | Phoenix Contact 1831359 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1831359 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks MSTBVK 2 5/ 6-ST-5 0 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1831359 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks MSTBVK 2 5/ 6-ST-5 0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 212.000002 g |
| Connector Type | Plug, Screw |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 32.004 mm |
| Length | 32.6898 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 28 mm |
| Width | 32.7 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1831359
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the housing?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
