Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830951
Phoenix Contact 1830951
| Part Number: | Phoenix Contact 1830951 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830951 |
| Qty Available: | |
| Description: | COMBICON IMC RoHS Compliant 2015 Locking Ramp Terminal Block Plug, Male Pins Vertical 8A 300V 0.569 14.45mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830951 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
COMBICON IMC RoHS Compliant 2015 Locking Ramp Terminal Block Plug, Male Pins Vertical 8A 300V 0.569 14.45mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 11 |
| Current | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Orientation | Vertical |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 3.5052 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1830951
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the terminal block plug?
What are the technical specifications of the terminal block plug?
Are there any alternative products available from the same brand?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
