Connectors > Phoenix-Contact-1830758
Phoenix Contact 1830758
| Part Number: | Phoenix Contact 1830758 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1830758 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header Solder 7.62mm 10AWG 400V 15A 2 Position | Phoenix Contact 1830758 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1830758 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header Solder 7.62mm 10AWG 400V 15A 2 Position | Phoenix Contact 1830758
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Weight | 1.50003 kg |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 15 A |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1830758
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the product?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for this product?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
