Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830185
Phoenix Contact 1830185
| Part Number: | Phoenix Contact 1830185 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830185 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 3.81mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830185 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 3.81mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 117.000013 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 21.9 mm |
| Height | 26.2 mm |
| Length | 48.49 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 48.49 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1830185
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.