Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830075
Phoenix Contact 1830075
| Part Number: | Phoenix Contact 1830075 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830075 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 14 Pos 3.81mm pitch Through Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1830075 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 14 Pos 3.81mm pitch Through Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 116.000012 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 2 |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Positions Per Level | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 21.9 mm |
| Length | 54.73 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1830075
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of the terminal block?
How many positions does the terminal block have?
What is the termination method for the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
