Connectors > Phoenix-Contact-1829442
Phoenix Contact 1829442
| Part Number: | Phoenix Contact 1829442 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1829442 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 13 Pos 3.81mm pitch Feed Through Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1829442 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 13 Pos 3.81mm pitch Feed Through Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Weight | 198.446662 g |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Positions Per Level | 13 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Panel Thickness | 4.0132 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 63.9318 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1829442
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight of the product?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by this terminal block?
Are there any alternative products or similar options available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.