Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1829167
Phoenix Contact 1829167
| Part Number: | Phoenix Contact 1829167 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1829167 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 7.62mm pitch T hrough Hole Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1829167 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 3 Pos 7.62mm pitch T hrough Hole Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 176.999992 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Depth | 8.6 mm |
| Height | 15.9 mm |
| Length | 33.44 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Width | 33.44 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1829167
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the terminal block?
What are the technical specifications of the terminal block?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.