Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1828456
Phoenix Contact 1828456
| Part Number: | Phoenix Contact 1828456 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1828456 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Blocks F 13 POS 3.81mm Screw ST Cable Mount 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1828456 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Blocks F 13 POS 3.81mm Screw ST Cable Mount 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 100.999996 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Max Supply Voltage | 160 V |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 13 |
| Number of Positions Per Level | 13 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 10.4 mm |
| Height | 12.5 mm |
| Length | 59.92 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1828456
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the availability of the product?
What is the weight of the product?
What is the connector type and number of positions?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.