Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1828333
Phoenix Contact 1828333
| Part Number: | Phoenix Contact 1828333 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1828333 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 7.62mm pitch Plug 24-10 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1828333 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 7.62mm pitch Plug 24-10 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 350.000009 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 5 A |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Pitch | 7.62 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 10 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1828333
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch size of the terminal blocks?
What is the maximum wire gauge that can be used with these terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
