Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827758
Phoenix Contact 1827758
| Part Number: | Phoenix Contact 1827758 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827758 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 7 POS 3.81mm Screw RA Panel Mount 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827758 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 7 POS 3.81mm Screw RA Panel Mount 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging, Panel |
| Weight | 98.999993 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Circuits | 7 |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 7 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 11.1 mm |
| Height | 16.1 mm |
| Length | 11.1 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 37.06 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1827758
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum voltage rating of the terminal block?
What is the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
