Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827279
Phoenix Contact 1827279
| Part Number: | Phoenix Contact 1827279 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827279 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact SMC 1.5/ 2-G-3.81, 3.81mm Pitch, 2 Way PCB Terminal Block Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827279 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact SMC 1.5/ 2-G-3.81, 3.81mm Pitch, 2 Way PCB Terminal Block Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMC |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 114.00001 g |
| Connector Type | Plug |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Depth | 13.1 mm |
| Height | 13.1 mm |
| Length | 66.16 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 14.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1827279
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the PCB terminal block header?
How many contacts does the terminal block header have?
What is the maximum current rating of the terminal block header?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

