Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827211
Phoenix Contact 1827211
| Part Number: | Phoenix Contact 1827211 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827211 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Block F 11 POS 3.81mm Screw ST Cable Mount 8A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1827211 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Block F 11 POS 3.81mm Screw ST Cable Mount 8A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 99.999994 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 11 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 11 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Voltage Rating (DC) | 160 V |
| Depth | 19.1 mm |
| Height | 12.5 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Thickness | 38.1 mm |
| Width | 42.4 mm |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1827211
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the color of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
