Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1826429
Phoenix Contact 1826429
| Part Number: | Phoenix Contact 1826429 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1826429 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1826429 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 16 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Weight | 131 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Number of Circuits | 16 |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Positions Per Level | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 25.6 mm |
| Height | 25.6 mm |
| Length | 81.28 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 81.28 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1826429
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum voltage rating for this terminal block?
How many circuits and contacts does this terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.