Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825695
Phoenix Contact 1825695
| Part Number: | Phoenix Contact 1825695 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825695 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch T hru Hole Invert Hdr |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825695 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 2 Pos 5.08mm pitch T hru Hole Invert Hdr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 165.000008 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Termination | Solder |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Depth | 10.2 mm |
| Height | 20.28 mm |
| Length | 20.28 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 22.6 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1825695
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the connector type?
What is the current rating?
What is the voltage rating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
