Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825653
Phoenix Contact 1825653
| Part Number: | Phoenix Contact 1825653 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825653 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825653 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 17 Pos 5.08mm Invert Plug 24-12AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 137.000006 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 17 |
| Number of Positions Per Level | 17 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1825653
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the pitch of the terminal blocks?
What is the maximum wire gauge that can be used with these terminal blocks?
What is the current rating of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
