Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825187
Phoenix Contact 1825187
| Part Number: | Phoenix Contact 1825187 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825187 |
| Qty Available: | |
| Description: | Barrier Strip Terminal Block, 12A, 1 Row(s), 1 Deck(s) |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1825187 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Barrier Strip Terminal Block, 12A, 1 Row(s), 1 Deck(s)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Weight | 165.000008 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Poles | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Depth | 19 mm |
| Height | 19 mm |
| Length | 50.76 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 19 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1825187
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What are the dimensions of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.