Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1824418
Phoenix Contact 1824418
| Part Number: | Phoenix Contact 1824418 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1824418 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1824418 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 8 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Weight | 206.999996 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Per Level | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1824418
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color and contact plating of the terminal block?
What is the current and voltage rating of the terminal block?
What are the dimensions and wire gauge compatibility of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.