Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1824227
Phoenix Contact 1824227
| Part Number: | Phoenix Contact 1824227 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1824227 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1824227 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 12 Pos 5.08mm pitch Plug 24-12 AWG Screw
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Weight | 205.999995 g |
| Connector Type | Screw, Socket |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Per Level | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 25.5 mm |
| Length | 25 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 70.84 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1824227
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color of this product?
How many positions does this terminal block have?
What is the contact material and plating of this terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
