Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1823697
Phoenix Contact 1823697
| Part Number: | Phoenix Contact 1823697 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1823697 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm Invert Plug 20-14AWG Crimp |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1823697 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 10 Pos 5.08mm Invert Plug 20-14AWG Crimp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Weight | 7.200013 g |
| Connector Type | Crimp |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Crimp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1823697
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
What is the wire gauge range for the terminal block?
What is the product name and model number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.