Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1810874
Phoenix Contact 1810874
| Part Number: | Phoenix Contact 1810874 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1810874 |
| Qty Available: | |
| Description: | PCB Terminal Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 29 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1810874 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1810874 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PCB Terminal Push-In 2.54mm 20AWG 160V 6A 29 Position Combicon Control Series | Phoenix Contact 1810874
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Current | 6 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 29 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screwless |
| Voltage | 150 V |
| Pitch | 2.54 mm |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1810874
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
How many positions does the terminal block have per level?
What is the current rating of the terminal block?
What is the pitch of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.