Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1809462
Phoenix Contact 1809462
| Part Number: | Phoenix Contact 1809462 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1809462 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 21 Pos 5.08mm pitch Plug 20-14 AWG Crimp |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1809462 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 21 Pos 5.08mm pitch Plug 20-14 AWG Crimp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Free Hanging |
| Connector Type | Crimp |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 21 |
| Number of Positions Per Level | 21 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Crimp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Pitch | 5.08 mm |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1809462
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the current rating of the product?
How many positions does the terminal block have?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
