Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1808971
Phoenix Contact 1808971
| Part Number: | Phoenix Contact 1808971 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1808971 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 18 Pos 5.08mm pitch Plug 20-14 AWG Crimp |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1808971 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 18 Pos 5.08mm pitch Plug 20-14 AWG Crimp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Material | Polyamide |
| Mount | Free Hanging, Plug-In |
| Connector Type | Crimp |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 12 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Positions Per Level | 18 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Crimp |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Depth | 10 mm |
| Length | 91.4 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Width | 25 mm |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1808971
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.