Connectors > Phoenix-Contact-1803947
Phoenix Contact 1803947
| Part Number: | Phoenix Contact 1803947 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1803947 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Housing Straight Acrylonitrile Butadiene Styrene Green |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1803947 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Housing Straight Acrylonitrile Butadiene Styrene Green
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Material | PVC |
| Weight | 5.795011 g |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 37 mm |
| Width | 19.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1803947
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the material used for the contact?
How many contacts does the connector have?
What are the dimensions of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

