Connectors > Phoenix-Contact-1803934
Phoenix Contact 1803934
| Part Number: | Phoenix Contact 1803934 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1803934 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Accessories Cable Housing For Cable Diameters Of 4-6 mm and Clamp 2 POS Green |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1803934 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Accessories Cable Housing For Cable Diameters Of 4-6 mm and Clamp 2 POS Green
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Material | PVC |
| Weight | 5.16001 g |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 37 mm |
| Pitch | 0 m |
| Width | 19.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1803934
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
What are some alternate names for Phoenix Contact and the part number KGG-MSTB 2,5/2?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


