Connectors > Phoenix-Contact-1803895
Phoenix Contact 1803895
| Part Number: | Phoenix Contact 1803895 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1803895 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Housing ABS Housing Green 19mm W Block |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1803895 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Housing ABS Housing Green 19mm W Block
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Material | PVC |
| Weight | 8.279989 g |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Positions | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 37 mm |
| Length | 25 mm |
| Width | 19.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1803895
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the product's part number?
What is the product's description?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
