Connectors > Phoenix-Contact-1803882
Phoenix Contact 1803882
| Part Number: | Phoenix Contact 1803882 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1803882 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Plug GMSTB Plug and MSTB Connector Strain Relief Cable Housing |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1803882 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Plug GMSTB Plug and MSTB Connector Strain Relief Cable Housing
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Material | PVC |
| Weight | 7.500008 g |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 37 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 19.8 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1803882
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the product?
How many contacts and positions does the connector have?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


