Connectors > Phoenix-Contact-1803073
Phoenix Contact 1803073
| Part Number: | Phoenix Contact 1803073 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1803073 |
| Qty Available: | |
| Description: | DIN Rail Terminal Blocks MSTBVK 2.5/14-GF-5.08 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1803073 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DIN Rail Terminal Blocks MSTBVK 2.5/14-GF-5.08
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Cable, DIN Rail |
| Weight | 211.000001 g |
| Connector Type | Socket |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Circuits | 14 |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 29.9974 mm |
| Length | 82.4484 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 27.2 mm |
| Width | 82.44 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1803073
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating of the connector?
What is the product name?
What is the voltage rating of the connector?
What is the color of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.