Connectors > Photovoltaic / Solar Connectors > Phoenix-Contact-1790784
Phoenix Contact 1790784
| Part Number: | Phoenix Contact 1790784 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Photovoltaic / Solar Connectors > Phoenix-Contact-1790784 |
| Qty Available: | |
| Description: | Male Cable Mount Solar Conn Plug, Cable CSA6 to 16mmsq, Rated At 65A, 1500 V | Phoenix Contact 1790784 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Photovoltaic / Solar Connectors > Phoenix-Contact-1790784 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Male Cable Mount Solar Conn Plug, Cable CSA6 to 16mmsq, Rated At 65A, 1500 V | Phoenix Contact 1790784
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Mount | Cable |
| Number of Pins | 1 |
| Current Rating | 65 A |
| Gender | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 1 |
| Schedule B | 8535908040 |
| Termination | Quick Connect |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Height | 23.7 mm |
| Length | 23.7 mm |
| Width | 83.4 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1790784
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the connector?
What is the voltage rating of the connector?
What is the color of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

