Connectors > Phoenix-Contact-1788787
Phoenix Contact 1788787
| Part Number: | Phoenix Contact 1788787 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1788787 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conn Terminal Blocks HDR 8 POS 5.08mm Screw Cable Mount 12A |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1788787 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conn Terminal Blocks HDR 8 POS 5.08mm Screw Cable Mount 12A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Cable, DIN Rail |
| Weight | 210 g |
| Connector Type | Plug, Screw |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 29.9974 mm |
| Length | 42.164 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 27.2 mm |
| Width | 42.16 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1788787
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1788787?
What is the color of the Phoenix Contact 1788787 connector terminal block?
What is the voltage rating of the Phoenix Contact 1788787 connector terminal block?
What is the weight of the Phoenix Contact 1788787 connector terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.