Connectors > Phoenix-Contact-1787995
Phoenix Contact 1787995
| Part Number: | Phoenix Contact 1787995 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1787995 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks UMSTBVK 2 5/ 9-GF-5 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1787995 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks UMSTBVK 2 5/ 9-GF-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 211.000001 g |
| Connector Type | Screw |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 9 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 250 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 50.3936 mm |
| Length | 57.0484 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Terminal Width | 42.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1787995
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the housing?
What is the maximum current rating?
What is the voltage rating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
