Connectors > Phoenix-Contact-1787966
Phoenix Contact 1787966
| Part Number: | Phoenix Contact 1787966 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1787966 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks UMSTBVK 2 5/ 6-GF-5 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1787966 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks UMSTBVK 2 5/ 6-GF-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | DIN Rail |
| Weight | 211.000001 g |
| Connector Type | Plug, Screw |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 50.3936 mm |
| Length | 41.8084 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 42.5 mm |
| Width | 43.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1787966
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the terminal blocks?
What is the maximum current rating?
What is the voltage rating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
