Connectors > Phoenix-Contact-1787937
Phoenix Contact 1787937
| Part Number: | Phoenix Contact 1787937 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1787937 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks UMSTBVK 2 5/ 3-GF-5 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1787937 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks UMSTBVK 2 5/ 3-GF-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Material | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Polyamide |
| Insulation Material | Nylon |
| Mount | Cable, DIN Rail |
| Weight | 211.000001 g |
| Connector Type | Plug, Screw |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Screw |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 320 V |
| Height | 50.3936 mm |
| Length | 26.5684 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Stripping Length | 7 mm |
| Terminal Width | 42.5 mm |
| Width | 43.5 mm |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1787937
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the color of the terminal block?
What is the maximum current rating of the terminal block?
What is the voltage rating of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.