Connectors > Phoenix-Contact-1780901
Phoenix Contact 1780901
| Part Number: | Phoenix Contact 1780901 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1780901 |
| Qty Available: | |
| Description: | Phoenix Contact Printplaat-basiselementen MCV 1, 5/ 3-G-3, 5 P20 THRR32 - 1780901 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1780901 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Phoenix Contact Printplaat-basiselementen MCV 1, 5/ 3-G-3, 5 P20 THRR32 - 1780901
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Color | Black |
| Current Rating | 8 A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Pitch | 3.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
What are the physical specifications of the product?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.