Connectors > Headers and Wire Housings > Phoenix-Contact-1778735
Phoenix Contact 1778735
| Part Number: | Phoenix Contact 1778735 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > Phoenix-Contact-1778735 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Header 2.5mm 20AWG 160V 6A 6 Position | Phoenix Contact 1778735 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Headers and Wire Housings > Phoenix-Contact-1778735 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Header 2.5mm 20AWG 160V 6A 6 Position | Phoenix Contact 1778735
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Nickel, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Current Rating | 5 A |
| Fastening Type | Detent |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 150 V |
| Height | 7.65 mm |
| Pitch | 2.4892 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the contact material and plating of the header?
What is the current rating and voltage rating of the header?
What is the housing material and color of the header?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.