Connectors > Photovoltaic / Solar Connectors > Phoenix-Contact-1774674
Phoenix Contact 1774674
| Part Number: | Phoenix Contact 1774674 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Photovoltaic / Solar Connectors > Phoenix-Contact-1774674 |
| Qty Available: | |
| Description: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors Female Spring-Cage 40A, 1100V 2.5-6mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Photovoltaic / Solar Connectors > Phoenix-Contact-1774674 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Solar Connectors / Photovoltaic Connectors Female Spring-Cage 40A, 1100V 2.5-6mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | MPPE |
| Mount | Cable |
| Weight | 11.107003 g |
| Connector Type | Socket |
| Current Rating | 40 A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Poles | 1 |
| Test Current | 40 A |
| Voltage Rating | 1.1 kV |
| Voltage Rating (AC) | 1.1 kV |
| Pitch | 0 m |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1774674
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the connector type and current rating?
What is the voltage rating and temperature range?
What is the wire area size range and housing material?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

