Connectors > Phoenix-Contact-1773983
Phoenix Contact 1773983
| Part Number: | Phoenix Contact 1773983 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1773983 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-HV 10/16-TMQ-76/ M1PG21S |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1773983 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-HV 10/16-TMQ-76/ M1PG21S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Cable |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 75.9968 mm |
| Length | 119.9896 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1773983
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing color of the connectors?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
