Connectors > Phoenix-Contact-1773844
Phoenix Contact 1773844
| Part Number: | Phoenix Contact 1773844 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1773844 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-HV 6-SMQ-67/ M1PG21 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1773844 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-HV 6-SMQ-67/ M1PG21
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Base |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 67.0052 mm |
| Length | 116.9924 mm |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1773844
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the housing color and material?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.