Connectors > Phoenix-Contact-1773608
Phoenix Contact 1773608
| Part Number: | Phoenix Contact 1773608 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1773608 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-SML-52/ M1PG16 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1773608 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-SML-52/ M1PG16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Base |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 51.9938 mm |
| Length | 92.9894 mm |
| Width | 51.9938 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1773608
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the housing color of the connectors?
What is the maximum operating temperature of the connectors?
What are the dimensions of the connectors?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
