Connectors > Phoenix-Contact-1773598
Phoenix Contact 1773598
| Part Number: | Phoenix Contact 1773598 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1773598 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-AFQD |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1773598 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-AFQD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Panel |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Height | 27.0002 mm |
| Length | 92.9894 mm |
| Width | 43.0022 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1773598
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the Phoenix Contact Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-AFQD?
What is the part number of the Phoenix Contact Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-AFQD?
What is the distributor stock status for the Phoenix Contact Heavy Duty Power Connectors HC-HV 3-AFQD?
Are there any alternative names for Phoenix Contact?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.