Connectors > Phoenix-Contact-1773433
Phoenix Contact 1773433
| Part Number: | Phoenix Contact 1773433 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1773433 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-HV 16-ESTS |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1773433 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-HV 16-ESTS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver |
| Housing Material | Nylon |
| Current Rating | 16 A |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating | 690 V |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1773433
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of this connector?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature of this connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.