Connectors > Phoenix-Contact-1772450
Phoenix Contact 1772450
| Part Number: | Phoenix Contact 1772450 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1772450 |
| Qty Available: | |
| Description: | Heavy Duty Power Connectors HC-D 25-TFL-72/ M1PG 21G |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1772450 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Heavy Duty Power Connectors HC-D 25-TFL-72/ M1PG 21G
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Cable |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Termination | Screw |
| Height | 71.9836 mm |
| Length | 79.502 mm |
| Width | 35.9918 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1772450
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
