Connectors > Phoenix-Contact-1772081
Phoenix Contact 1772081
| Part Number: | Phoenix Contact 1772081 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1772081 |
| Qty Available: | |
| Description: | Coupling Housing with Single Locking Latch Height 79 mm with Screw Connection |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1772081 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Coupling Housing with Single Locking Latch Height 79 mm with Screw Connection
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 78.994 mm |
| Length | 119.9896 mm |
| Width | 44.9834 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1772081
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the alternative names for Phoenix Contact?
Who are the distributors of Phoenix Contact 1772081?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for Phoenix Contact 1772081?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.