Connectors > Phoenix-Contact-1771671
Phoenix Contact 1771671
| Part Number: | Phoenix Contact 1771671 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1771671 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B16; Locking Clip (2) on Hood | Phoenix Contact 1771671 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1771671 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector housing; Base Box Mount; Side Entry; B16; Locking Clip (2) on Hood | Phoenix Contact 1771671
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Aluminium |
| Mount | Base |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Screw |
| Height | 66.9798 mm |
| Length | 116.9924 mm |
| Width | 56.9976 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1771671
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the housing color and material?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
