Connectors > Phoenix-Contact-1760646
Phoenix Contact 1760646
| Part Number: | Phoenix Contact 1760646 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1760646 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks ZFKDSA 4-7, 5-16 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1760646 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks ZFKDSA 4-7, 5-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 32 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 16 |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Length | 29 mm |
| Pitch | 7.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the terminal blocks?
What is the voltage rating of the terminal blocks?
What is the color of the terminal blocks?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.