Connectors > Phoenix-Contact-1743744
Phoenix Contact 1743744
| Part Number: | Phoenix Contact 1743744 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1743744 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Terminal Blocks ZFKDSA 4-10- 4 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1743744 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Terminal Blocks ZFKDSA 4-10- 4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Housing Color | Green |
| Material | Polyamide |
| Mount | Through Hole |
| Current Rating | 32 A |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 4 |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Length | 29 mm |
| Pitch | 10 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating and voltage rating of the terminal blocks?
What is the color and material of the terminal blocks?
How many contacts does the terminal block have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.