Connectors > Phoenix-Contact-1743511
Phoenix Contact 1743511
| Part Number: | Phoenix Contact 1743511 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1743511 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks DFK-PC 4/ 3-GF-7 62 BK |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1743511 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks DFK-PC 4/ 3-GF-7 62 BK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Panel Thickness | 5.0038 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Width | 44.4754 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1743511
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the terminal blocks?
How many levels does the terminal block have?
What is the pitch of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
