Connectors > Phoenix-Contact-1741212
Phoenix Contact 1741212
| Part Number: | Phoenix Contact 1741212 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1741212 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 3.81mm pitch F eed Through Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1741212 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 6 Pos 3.81mm pitch F eed Through Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Positions Per Level | 6 |
| Voltage | 300 V |
| Voltage Rating | 160 V |
| Panel Thickness | 4.0132 mm |
| Pitch | 3.81 mm |
| Width | 37.2618 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1741212
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
How many positions does the terminal block have?
What is the color of the terminal block?
Who are the authorized distributors of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.