Connectors > Phoenix-Contact-1716810
Phoenix Contact 1716810
| Part Number: | Phoenix Contact 1716810 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1716810 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 7.62mm pitch Feed Through Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1716810 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 11 Pos 7.62mm pitch Feed Through Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Weight | 22.219988 g |
| Current | 41 A |
| Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Positions Per Level | 11 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Width | 118.4402 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1716810
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current rating and voltage rating of the product?
What is the color of the product and its housing material?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.