Connectors > Phoenix-Contact-1716771
Phoenix Contact 1716771
| Part Number: | Phoenix Contact 1716771 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1716771 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 7.62mm pitch F eed Through Header |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1716771 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pluggable Terminal Blocks 7 Pos 7.62mm pitch F eed Through Header
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Green |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Weight | 22.219988 g |
| Current | 41 A |
| Current Rating | 41 A |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Positions Per Level | 7 |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating | 500 V |
| Panel Thickness | 2.9972 mm |
| Pitch | 7.62 mm |
| Width | 87.9602 mm |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 8 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1716771
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the color and housing material of the terminal blocks?
How many positions and levels does the terminal block have?
What is the maximum and minimum wire gauge supported by the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.