Connectors > Phoenix-Contact-1707563
Phoenix Contact 1707563
| Part Number: | Phoenix Contact 1707563 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1707563 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal block, PTF 0 3/ 4-BB-10-H | Phoenix Contact 1707563 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1707563 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal block, PTF 0 3/ 4-BB-10-H | Phoenix Contact 1707563
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | White |
| Housing Material | PBT |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Pins | 4 |
| Connector Type | Plug |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Receptacle |
| Number of Positions | 4 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Voltage Rating | 60 V |
| Pitch | 2.413 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1707563
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the current rating and voltage rating of the terminal block?
What is the contact plating and housing material of the terminal block?
What is the product name and part number?
Are there any alternative part numbers or brand names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
